Meten en rekenen: Toepassingsgebied L-den
Geluid
Inhoud pagina: Meten en rekenen: Toepassingsgebied L-den
Vraag
Geldt vanaf juli 2004 de nieuwe rekenmethode op basis van Lden in plaats van de tot nu toe gebruikte 'etmaalwaarde' voor alle geluidsberekeningen in Nederland? Of alleen voor grote agglomeraties, vliegvelden e.d.?
Antwoord
Omgevingslawaai
De geluidmaat Lden is van toepassing op de geluidsinventarisatie (geluidbelastingkaarten) en de actieplannen zoals die zijn omschreven in de regelgeving, die eind 2004 van kracht is geworden. De eerste groep agglomeratiegemeenten en beheerders van infrastructuur had op 30 juni 2007 de geluidsbelastingskaarten vastgesteld moeten hebben.
Wet geluidhinder (Wro en Wabo)
De dosismaat Lden is voor wegverkeerslawaai en spoorweglawaai met ingang van 1 januari 2007 in de gewijzigde Wgh vastgelegd. Voor industrielawaai wordt Lden in het kader van de Wgh voorlopig niet ingevoerd.
Uit onderzoek blijkt dat in Nederland de verkeersintensiteit over het etmaal constant is, binnen een bepaalde bandbreedte. Daarmee komt de getalsmatige geluidsbelasting in dB gemiddeld 2 dB lager uit dan vroeger in dB(A). Om de nieuwe dosismaat zo beleidsneutraal mogelijk in te voeren zijn daarom in de nieuwe Wgh ook alle normen met 2 dB verlaagd. Een voorkeursgrenswaarde in de oude Wgh van 50 dB(A), wordt nu dus 48 dB.
Meer informatie vindt u in het informatieblad Wijziging van de Wgh van het ministerie.
Milieuspoor in de Wabo en algemene regels
Voor vergunningsplichtige inrichtingen én inrichtingen onder algemene regels (Activiteitenbesluit, Besluit landbouw, besluit glastuinbouw) wordt nog gebruik gemaakt van het geluidsniveau LAeq of LAr,LT. Een uitzondering hierop vormen de windturbines. Met de wijziging van het Activiteitenbesluit (windturbines) per 1 januari 2011, zijn voor een windturbine of een combinatie van windturbines de geluidmaten Lden en Lnight ingevoerd.

